Nyhetsbrev

Her kommer et nyhetsbrev, om smått og stort på Moss Frivilligsentral

Her er et nyhetsbrev, sendt den 15/5-26:

Ansatte

Det er to ansatte på Frivilligsentralen i 2026, men bare en på jobb.  Torill Sørenssen jobber ut 2026, mens Ida Lisette Østberg har permisjon.  Jobben blir lyst ut i løpet av året, fordi Torill slutter i desember 2026. Fra 2027 skal vi ha en vikar for Ida, og denne vikaren skal overlappe med Torill på slutten av 2026.  Så neste år blir det en ansatt, som er i et vikariat.

Torill har tlf. 922 98 551, e-post: torill.sorenssen@bymisjon.no


Hva trenger vi frivillige til?

Her på hjemmesiden finner du oversikt over alle aktivitetene ved Frivilligsentralen.  Der står det også hva de ulike aktivitetene handler om.  Et spørsmål vi ofte får er: Hva trenger dere frivillige til?  Her er en liten oversikt over hvordan vi ligger an akkurat nå.   Her nevner vi bare aktiviteter der vi trenger flere frivillige

Utendørs yoga (mandager i byens parker): Skulle gjerne hatt en frivillig som kan ta ansvar for aktiviteten, mandager kl 16.30-17.15.

Onsdagssuppa (onsdager på Arena):  Her har vi faste frivillige, men den 27/5 og kanskje også 3/6 trenger vi frivillige.  Oppmøte for frivillige: kl 10- ca 13. 

Sitt og lytt (annenhver mandag kl 18-19 på biblioteket): Har 2 faste frivillige, kan ha behov for noen til. Oppgave: Lese høyt.

Lyttevenn på Reier skole (mandager fra kl 8.30): Har 3 (2) frivillige, kan ha behov for 2-3 til.  Hvis flere skoler vil ha lyttevenn, vil vi ha behov for flere frivillige.  Oppgave: Høre på barna som leser.

Minidisko (siste onsdag i måneden). Oppmøte for frivillige: kl 15.30-ca 20): Her har vi behov for en del frivillige!  Oppgave: Sette fram stoler og bord, blåse ballonger, hjelpe til ved arrangementet og ikke minst med oppvasken etterpå.  Det er egne frivillige på kjøkkenet, men skulle en av dem bli syke, trenger vi noen som kan håndtere å lage mat til mange.  Dette er en hyggelig, men veldig hektisk aktivitet, med tempo og noe støy.

Ryddeaksjoner: Vi har av og til ryddeaksjoner, og trenger både frivillige som vil delta, men også frivillige som vil organisere. Første kommende ryddeaksjon: Fredag 22. mai kl 12-14 foran Frivillighetens hus.

TV-aksjonen: Til høsten trenger vi frivillige som vil være med og organisere, og frivillige som vil dele ut bøsser eller gå med bøsse.  Å organisere betyr alt fra planlegging, skrive leserinnlegg, arrangere aktiviteter som skaper blest om TV-aksjonen osv.  Årets TV-aksjon er 18. oktober og går til NRC Flyktninghjelpen, og til mennesker på flukt i Syria, Gaza, Afghanistan, Tsjad, Sudan og DR Kongo.  Ta kontakt allerede nå hvis du kan bidra med noe.

Språkkafe og språktrening: Innimellom har vi behov for frivillige til språkkafeen og til individuell språktrening.  Språktrening i vår regi er et supplement til norskkurs, vi driver ikke norskkurs, men språktrening.  Det betyr at de fleste går eller har gått på norskkurs, og trenger litt ekstra trening med en norsktalende person.  Noen trenger trening i norsk muntlig, noen også i norsk skriftlig.  På språkkafeen er det kun trening i muntlig norsk.

Høsten 2026

Vi vil ha behov for frivillige til disse aktivitetene høsten 2026, mer info kommer:

  • Stand i Heilmannsparken i forbindelse med Pride, lørdag 22. august.
  • Høstferien (uke 40): Aktivitet i forbindelse med TV-aksjonen (mulig dato: Tirsdag 29. september).
  • Søndag 18. oktober: TV-aksjonen
  • Søndag 29. november: Kakao og Marshmallows i Moss Kirke.
  • Lørdag 5. desember: Markering av frivillighetens dag, på Frivillighetens hus
  • Torsdag 24. desember: Julaften på Verket scene.  Her trenger vi frivillige, sjåfører, organisatorer med mere.


    


2026 © Moss frivilligsentral